Strata zamestnania a smútenie? Jednoznačne áno!
V živote často nastávajú situácie, kedy prídeš o milovanú osobu alebo človeka významného v Tvojom živote, o domov či postavenie. Dôvodom môže byť nielen smrť alebo rozchod, presťahovanie sa, ale aj odchod zo zamestnania. Strata je niekedy veľmi úzko vnímaná a viazaná iba na smútkové poradenstvo. Napriek tomu patrí aj medzi témy, s ktorými sa často stretávame práve v kariérnom poradenstve.
Čo je vlastne strata a prečo sa jej zväčša bojíme? Strata je vo všeobecnosti zväčša záporný neúžitok z niečoho. Vznik takejto situácie, a najmä aj je nečakaná, má za následok vyplavenie obrovskej emocionálnej vlny. V psychológii tomuto javu hovoríme "zaplavenie". Toto metaforické pomenovanie môžeme porovnať so situáciou, keď ostrov zaplaví tsunami. Prestav si, že si spokojným obyvateľom krásneho teplého a pokojného ostrova uprostred nádherného mora. Každé ráno sa prebudíš a užívaš si raj, ktorý Ti ostrov ponúka. Mäkký a teplý piesok, krásne more, hojdaciu sieť ... a zrazu príde tsunami. Táto obrovská vlna ostrov zaplaví a v tej chvíli nedokážeš ostrov vidieť a ani cítiť tú istotu pevnej zeme pod nohami. Voda Ťa stiahla do mora a hádže Tvoje telo zo strany na stranu. Nedokážeš sa chrániť, brániť a ani ovládať situáciu. A presne toto isté sa deje pri emočnom zaplavení, ktoré prichádza pri strate.
A prečo sa tejto situácie zväčša bojíme? Prináša neistotu a stratu kontroly. A najmä prichádzaš o niečo alebo niekoho významného. V našich génoch máme zakorenené, že neradi strácame. Či už to sú kľúče od domu alebo zamestnanie.
Ako môžeme stratu zamestnania vlastne vnímať? Nejedná sa iba o situáciu, kedy dostanete výpoveď. Podobné pocity prežíva aj žena odchádzajúca na materskú dovolenku, či osoba preraďovaná na nové pracovisko. Prežívanie takejto situácie má v každom prípade prepojenie so strachom z neistoty a otázkami: Nájdem si nové zamestnanie? Budú sa mi páčiť kolegovia? Budeme si spolu rozumieť? Zvládnem prísť o sociálne kontakty a priateľov z pôvodného zamestnania? Zostaneme priatelia? Budeme sa stretávať? Môžem im ešte zavolať ako kamarátom? Nevyhodia ma počas skúšobnej doby? A okrem neistoty prichádza aj smútok. Smútok zo straty.
Ako prebieha smútenie za prácou? Existujú mnohé členenia smútkového procesu. Zväčša sa stretávame s nasledovnými:
- Fáza popierania prichádza ako prvá. Pýtam sa samého seba, prečo práve ja som dostal výpoveď? Veď to nemôže byť pravda. Vždy som robil dobrú prácu.
- Ďalšou fázou je hnev. Zvyčajne sa stáva, že obviňujem zo situácie všetkých okolo. V tej chvíli sa cítim bezmocný a snažíme sa reagovať odporom na to, že situácia je skutočne pravdivá. V tejto fáze hľadám vinníka a niekedy sa snažím ho potrestať za nespravodlivosť, ktorá sa mi stala.
- Po hneve prichádza vyjednávanie. Snažím sa situáciu zvrátiť a dohadujem podmienky, ako zostať na pôvodnom mieste. A toto dohadovanie nemusí byť iba s okolitými ľuďmi, ale aj s Bohom, vesmírom či akoukoľvek entitou. Prosím o viac času a sľubujem, že už budem dobrý. Presne tak, ako som to robil v detstve, keď som prosíkal rodičov, aby mi nebrali hračku alebo povolili zákaz.
- No vzhľadom k tomu, že vyjednávanie zväčša nepomáha a výpoveď málokedy zamestnávateľ vezme späť, dostávam sa do depresie. A to je čas, kedy si uvedomím, že už niet cesty späť. Že hnev ani vyjednávanie situáciu nevyriešia. A v tejto fáze prichádza reálne smútok. Táto prirodzená fáza smútenia je kľúčová pri kariérnom poradenstve. Klienti sa v nej často zacyklia a nevedia sa dostať do ďalšej fázy, ktorou je prijatie situácie.
- Prijatie neúžitku ako súčasti života dokáže totiž motivovať. Motivovať k zmene. Motivovať k prispôsobovaniu sa novej situácii. A rovnako sme motivovaní k prežívaniu nových zážitkov a nových výziev.
A ako mi pomôže psychológ či kariérny poradca? Úlohou psychológa v kariérnom poradenstve pri strate je najmä sprevádzať klienta a byť mu nápomocný pri vytváraní nového náhľadu na situáciu. Žiadna z týchto fáz sa nedá urýchliť a každý klient ju prežíva individuálne. Nejedná sa iba o intenzitu prežívania, ale rovnako o čas, ktorý potrebuje na posun do ďalšieho života. Počas poradenstva ponúkame klientom možnosti zlepšovania prežívania, ktorými sú často pohyb a terapia so zameraním na telo. Vnímanie emocionálnej bolesti cez telo je veľmi jednoduchý, intenzívny a účinný spôsob, ako s ňou pracovať. Mnohokrát pomáha napríklad šport, prechádzky, kreslenie či spev. Všetko sú to činnosti, vďaka ktorým fyzicky vyjadrujeme naše emócie. A tak ako sa hýbe telo, tak sa hýbu aj emócie.