VÝZVA: Usmievaj sa! Je to bonus zdarma

18.10.2016

Pred niekoľkými týždňami som sa rozhodla zmeniť predstavu ľudí o mne a začala som s experimentom - povedala som si: "Usmievaj sa na ľudí." A aký bol výsledok?

Ľudia v mojom blízkom okolí mi vždy vraveli, že som stále usmiata. No tí ostatní, ktorí ma nepoznali v mojom súkromnom živote, mali iný názor. Vraj na prvý pohľad pôsobím ako kus ľadu a veľmi neprístupne. Dokonca mnohí moji podriadení sa ma v minulosti báli a často odmietali so mnou komunikovať. Síce som vždy uznávala otvorenosť a priamosť ako jednu z hlavných priorít mojej manažérskej praxe, po čase som si uvedomila, že je vlastne iba jednosmerná - smerom odo mňa.

A tak som si jedného dňa povedala: "Prečo neurobiť zmenu? Začnem sa na ľudí usmievať. Či už ich poznám alebo nie. Či sú to priatelia, známi alebo iba okoloidúci. Pozdravím ich ako prvá, kašlem na bontón a výchovu. Začnem sa ľuďom prihovárať a počúvať ich." A musím povedať, skutočne to funguje. Dnes sa mi bežne stane na ulici alebo na zastávke autobusu, že sa mi prihovoria cudzí ľudia a rozprávajú mi svoj príbeh alebo problémy, ktoré ich trápia. Taktiež sa so mnou rozprávajú ľudia vo výťahu, v čakárni u lekára, na parkovisku, či vo fronte v obchode. Predavačky v obchodoch tiež kedykoľvek rozvinú debatu na veci, o ktorých ja ako bežný smrteľník ani nemám potuchy. Zrazu akoby si ľudia všimli, že existujem. Alebo som si všimla ja, že existujú ľudia? 

Ako vnímam situáciu teraz? Ľudia sú ku mne milí a tiež sa zrazu usmievajú. Spätná väzba z okolia a od bývalých spolupracovníkov? Vraj by nikdy nečakali, že by som sa dokázala takto zmeniť. A asi majú pravdu. Zmenila som seba a tým aj môj pohľad na okolie. Verím, že ľudí inšpirujem a motivujem ich k tomu, aby bol svet krajším a lepším miestom pre život nás všetkých. A to iba vďaka úsmevu a radosti, ktorú ním dokážete vyvolať u iných ľudí. 

Výskumy dokazujú, že pri pozeraní sa alebo pomyslení na príjemnú usmiatu osobu dokážeme v našom mozgu vyvolať reakciu, ktorá sa podobá eufórii ako pri požití malej dávky kokainu. Ja osobne rada "drogujem" prostredníctvom úsmevu a preto aj úsmev zmenil môj postoj k ľuďom.

VÝZVA: Skús sa aj Ty aspoň raz za deň usmiať na cudzieho človeka a uvidíš, že je to zdarma darček pre vás oboch. Držím palce všetkým MY-JUMPerom.

Inšpiruj ľudí k životným zmenám ● Staň sa MY-JUMPerom ● Pridaj sa k nám