Diastáza brušných svalov a 5 týždňov po abdominoplatistike

27.02.2017

Pred niekoľkými týždňami som absolvovala operáciu s názvom abdominoplastika. Účelom tejto mojej operácie mala byť estetická úprava previsu kože na mojom bruchu, ktorý vznikol rýchlym schudnutím. Čudujete sa? Áno, aj takéto neduhy sú spojené s tým, ak bude Vaše chudnutie rapídne rýchle. Telo sa nestihne na zmeny adaptovať a tým pádom sa nedokáže prispôsobiť náhlemu úbytku hmotnosti.

Okrem toho, že som si myslela, že abdominoplastika je čisto záležitosť estetickej chirurgie, na vlastnej koži som zistila, že v prípade nadváhy alebo tehotenstva si okrem previsu môžete nevhodnou starostlivosťou o vlastné telo spôsobiť aj diastázu priamych brušných svalov. Čo je to? 

V prípade diastázy priamych brušných svalov dochádza k ich rozostúpeniu. Väzivo (linea alba) sa natiahne a už sa nevráti do pôvodného stavu (pre podrobnejšie info o diagnostike klikni na tento link, z ktorého je aj obrázok hore). Práve z tohto dôvodu je vhodné ihneď po pôrode nosiť sťahovací pás. V prípade chutnutia je potrebné chudnúť plynule a postupne, nie rýchlosťou blesku. No čo už. Múdry človek sa učí z chýb iných, ja sa učím na chybách vlastných (schudla som viac ako 30 kg za 6 mesiacov).

A dôsledok môjho chudnutia? Rozostup priamych brušných svalov v šírke 7 cm. A tak okrem estetického zákroku ma čakal aj zákrok zdravotný a to zošívanie brušných svalov. Operácia v mojom prípade prebehla úplne bez komplikácii aj vďaka odbornému operatérovi a skvelému personálu v nemocnici. Hospitalizácia prebiehala 4 dni, pričom z nemocnice som odchádzala bez drenáže a kráčala som na mojich nohách. Okrem toho, že ma čakala extrémne diétna strava a staroslivosť o pooperačnú ranu, po 2 týždňoch mi vybrali stehy a mohla som ísť do práce. Samozrejme, rozprávame sa o administratívnej práce a sedení pri počítači, nie o kopaní kanálov

Po 5 týždňoch sa pomaly aktívne vraciam k športovému životu. Samozrejme pod dohľadom odborného personálu - fyzioterapeuta a fitnes trénera. Prečo nie sama? Jednoducho už sa poznám. Napriek mojim skúsenostiam mám často tendenciu sa príliš angažovať a snažím sa veci urýchľovať. S pomocou odborníkov, ktorí ma už poznajú, viem, že nechám veciam voľný priebeh a moja rekonvalescencia prebehne úspešne.

Inšpiruj sa aj Ty. Ak Ti niekto vraví, že nedokážeš schudnúť, tak Ti klame. Zväčša si však klameme v tejto veci my sami. Pridaj sa ku nám a stať sa aj Ty MY-JUMP-erom alebo sleduj sociálne siete.

Inšpiruj ľudí k životným zmenám ● Staň sa MY-JUMPerom ● Pridaj sa k nám